do řecka autem
11.2.2015
Kategorie: Praktické informace

Do Řecka autem

Řecko má tu čest, že představuje křižovatku mezi kontinenty a kulturami. Jeho obrovská silniční síť se stále více rozšiřuje a zlepšuje, takže není problém přijet do Řecka i autem. Hlavní dálnice spojuje Řecko s Balkánem a odtud do zbytku Evropy, kde můžete autem docestovat až do Chorvatska. Další možností jak se dostat do Řecka je přes západní hranici s Itálií, pomocí trajektu.

04

Vstup

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území Řecka bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného dokladu totožnosti.

Do severního Řecka se dostanete jednoduše přes Maďarsko, Bělehrad, Niš a Makedonii. Cesta trvá cca 18 hodin. Cestování vlastním autem může být náročné, ale má několik obrovských výhod. Po cestě můžete kdykoliv zastavit, odpočinout si využít služby motorestu nebo se pouze kochat nádhernou scenérií. Auto je také ideální pokud se chcete ubytovat na jednom místě a odtud vyrážet na různé poznávací výlety, či pouze zkoušet různé mořské pláže.

Řecko prostřednictvím své silniční sítě vítá všechny zájemce o cestování svým osobním autem, i když zde většina cestovatelů stále využívá klasické dopravy autobusem s organizovaným zájezdem. Řecká silniční síť pokrývá 117 000 km. Po modernizaci dvou hlavních dálnic je nyní doprava mnohem jednodušší a bez problémů.  U dálnic je množství čerpacích stanic, restaurací a dalších míst, kde si můžete odpočinout.

Hlavní silniční osy v Řecku jsou níže:

Athens- Thessaloniki (E 75 )
Athens- Corinth (E 94 )
Corinth- Patras (E 65 )
Corinth-Tripoli- Kalamata (E 65 )
Patras-Pyrgos-Oly mpia (E 55 )
Thessaloniki-Kavala- Alexandroupoli (E 90 )
Igoumenitsa-Alexandroupoli (Egnatia Odos Motorway)
Chania-Agios Nikolaos ( Crete E 75)

Řidičské průkazy

Řidiči mohou od 1.5.2004 používat platný národní řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz již není řeckými orgány vyžadován. Nadále je vyžadován technický průkaz a zelená karta, jako doklad o pojištění vozidla.

Pobyt nad limit

Ohlašovací povinnost v Řecku není povinná. Při pobytu nad 3 měsíce lze požádat o povolení k pobytu pro občana EU, které je vydáváno formou průkazu (tzv. ” Adeia diamonis ipikoou kratous melous ton E.K.”/ “Residence permit for a national of a member state of the E.E.C.”). Žádost o povolení k pobytu spolu s dalšími náležitostmi se podává na místním oddělení cizinecké policie.

Další informace najdete také na stránkách Ministrstva zahraničí – http://www.mzv.cz/

Pokuty – informace z www.mzv.cz 3/2014

S účinností od 3.6.2007 vstoupil v platnost v Řecku nový zpřísněný silniční zákon, který výrazně zvyšuje pokuty za přestupky v silniční dopravě. Nová právní úprava zejména zvyšuje postih za řízení automobilu pod vlivem alkoholu, porušení přednosti v jízdě a nezastavení v případě dopravní značky STOP, resp. při signalizaci červeným světlem dopravního semaforu. Cílem nové právní úpravy je dosáhnout větší bezpečnosti na silničních komunikacích v Řecku.

Doporučujeme této záležitosti věnovat patřičnou pozornost v případě cesty do Řecka autem.

Pro názornost uvádíme několik údajů o zvýšení postihu řidičů vozidel v případě nedodržení pravidel silničního provozu:

– pokuta za porušení rychlosti o víc jak 30 km/hod je stanovena ze 166 EUR na 350 EUR;

– pokuta za konzumaci alkoholu u řidiče v rozmezí 0,08 až 0,10mg/l byla zvýšena z 334 EUR na 700 EUR. U vyšší koncentrace alkoholu může pokuta dosáhnout i částky 1200 EUR;

– za porušení značky STOP, červeného semaforu, železničních přechodů a nedodržení přednosti v jízdě může pokuta z 167 EUR dosáhnout i částky 700 EUR;

– za nepoužití bezpečnostních pásů u řidiče i spolujezdců je byla zvýšena pokuta ze 166 EUR na 350 EUR a současně je odebrán řidičský průkaz na 10 dní;

– za používání mobilního telefonu je zvýšena pokuta z 65,50 EUR na 100 EUR a současně je odebrán řidičský průkaz na 30 dní;

– za používání antiradarového systému je stanovena pokuta 2000 EUR a současně je odebrán řidičský průkaz na 30 dní a SPZ na 60 dní.

1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.