Nejkrásnější jeskyně v Řecku

Příroda nás dokáže okouzlit a zapůsobit prostřednictvím fascinujících krajin a detailních prvků. Vytvoření úžasných scenérií jí trvalo staletí nebo dokonce tisíciletí formování základních tvarů a vytvářením protikladů. Gigantické hory a strmé soutěsky, útesy i skalnaté pláže či vždy zelené lesy patří k některým mistrovským dílům, která můžeme obdivovat. V tomto článku se zaměříme na jiný fenomén, a tím jsou jeskyně v Řecku.

Jeskyně Melissani

Jde o pravděpodobně nejznámější jeskynní komplex v Řecku. Nachází se na ostrově Kefalonia a jde o jeskynní systém v délce 3,5 km. Jeskyní se projíždí na lodi a zážitek je opravdu mystický. Na mořské hladině se zrcadlí odstíny modré a zelené. Z vrcholu jeskyně se sluneční paprsky jemně dotýkají hladiny a vytvářejí další krásné barvy.

Melissani jeskyně

Jeskyně je zasvěcená nymfě Melissani, která si dle řecké mytologie vzala život. Důvodem byla její láska k Panovi, která nebyla z jeho strany opětována. Na tomto místě byly uctívány nymfy i Pan.

V Melissani se setkáte s jedinečným geologickým fenoménem, neboť skály byly v průběhu staletí formovány erozí mořskou vodou. Najdete jde stalagnity i stalaktity vytvarované před více než 20 000 lety.

Samotné jezero je 20 metrů pod zemí. Na šířku má 40 metrů a na výšku 36 metrů. Někdy je možné vidět i malý ostrůvek, kde vykopávky odhalily pozůstatky ze svatyně zasvěcené Panovi a Melissani. Jeskyně byla objevena v roce 1951 speleontologem Giannisem Petrochilosem.

Modré jeskyně na Zakynthosu

Jedinečné geologické útvary v této jeskyni byly formovány po tisíce let. Pro potápění i průzkum jsou k dispozici různé jeskyně pro zkušené i rekreační plavce. Unikátní jsou nádhernou smaragdovou a křišťálově čistou vodou.

modré jeskyně zakynthos

Pro prohlídku jeskyní lze samozřejmě využít i menší lodě, z nichž některé jsou vybaveny i skleněným dnem – doporučujeme. Jeskyni najdete mezi Agios Nikolaos a Skinari Cape, kdy autem dojedete k malému mlýnu a poté sestupujete po schodech až k pobřeží, kde je jeskyně.  Najdete zde i místa odkud se můžete začít potápět.

Výlety lodí pak začínají od pláže Makris Gialos, přístavu Agios Nikolaos a mysu Skinari.

Modrá jeskyně na Kastelorizo

V této jeskyni máte opravdu pocit, že vám padá na hlavu. Připomíná jeskyni Blue Grotto na Capri, přesto si zachovává svou jedinečnou krásu.

kastellorizo řecko

Charakterická je svou azurovou barvou a patří k nejslavnějším atrakcím na malém ostrově Kastelorizo zároveň jde o jednu z největších jeskyní v Řecku.

Najdete ji v jihovýchodní části ostrova. Do jeskyně je možné se dostat pouze lodí. V přístavu se nalodíte a místní průvodce vám doporučí i vhodná místa v jeskyni, kde se můžete postavit a pořádně si to užít.

Jeskyně Diros

Alepotripa a Vlichada jsou nádherné přírodní lokality na Peloponésu osídlená už od neolitu. Až vykopávky ve čtyřicátých letech minulého století odhalily tato místa včetně jeskyně Diros. Patří k nejznámějším jeskyním na světě a denně je cílem mnoha návštěvníků, kteří si chtějí prohlédnout tento geologický zázrak.

Diros jeskyně

Jeskyně Ideona Androna

Jeskyně se nachází na ostrově Kréta, na hoře Ida a podle legendy má jít o rodiště Dia, nejvyššího boha řeckého panteonu. Jeskyně se nachází v nadmořské výšce 1 500 metrů a dříve sloužila jako svatyně.

Vykopávky zde objevily celou řadu nálezů vysoké historické hodnoty, protože ve starověku bylo zvykem si naklánět přízeň Dia cennými dary.

Ideona Androna

Jeskyně Alistrati

Nachází se v Makedonii a rozloha jeskynního systému má více než 25 000 metrů čtverečních prozkoumaného povrchu. Stalagnity a stalagnáty vytváření v jeskyni úžasné tvary a dosahují délky až 18 metrů. Prohlídky s průvodcem tak trvají cca hodinu a návštěvníci mají možnost obdivovat toto magické místo na severu Řecka.

jeskyně Alistrati

Jeskyně Papanikolis

Tyto jeskyně uzavírají náš seznam těch nejkrásnějších jeskyň v Řecku. Najdete je na ostrově Lefkada a za druhé světové války sloužily jako úkryt pro ponorky. Konkrétně se jeskyně nachází na malém ostrůvku Meganisi naproti vesnice Nidri, což je kousek od Lefkady.

jeskyně Papanikolis

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..