22.3.2015
Kategorie: Historie, Zajímavosti

Řecko v obrazech

Řecko je jednou z nejkrásnějších zemí na světě. Patří také k prvním místům v evropě, kde se zrodila civilizace, je kolébkou např. olympijských her, západní filozofie, demokracie, politických věd či západní literatury a dramatu. Řecko je z východu obklopeno Egejským mořem, na jihu Středozemním moře a na západě Jónským mořem. Kromě pevniny se skládá také z více než tisíce ostrovů /obydlených je cca 227/. 

800px-Acropolis_of_Athens_01361

(Zdroj:Glenlarson)

Je zřejmé, že moře má na život a kulturu Řecka obrovský vliv. Nicméně patří také k nejvíce hornatým zemím Evropy – 80% území pokrývají hory. Klima v Řecku je rozmanité od alpského, středomořského až po mírné pásmo. Níže jsme pro vás vybrali kolekci krásných míst Řecka, které vás seznámí s jeho architekturou, horami, městy, zříceninami a mořem.

Meteora

Meteora je komplex pravoslavných klášterů postavených na přírodních pískovcových pilířích. Je to jeden z největších a nejvýznamnějších takových komplexů v Řecku. Pískovcové sloupy jsou krásné a zajímavé, jak vidíte níže na fotografiích. Najednou tam bylo více než 20 klášterů, ale jen šest zůstalo dodnes. Pět z nich, které jsou obývány muži a jeden ženami.

(Zdroj: Exwhysee)

800px-Meteora_Greece_2006

(Zdroj: visitgreece.gr)

newacropolismuseum

(Zdroj: Vicky Tsavdaridou)

58499313_hephaestustemple2

(Zdroj: Marc Hanot)

58499332_zeuslomo

Athény

Athény jsou hlavním městem Řecka a jeho největší město. Je to také jedno z nejstarších měst na světě, se zaznamenanou historií zhruba 3400 let. Athény byli velmi silný městský stát v rámci řecké říše a je jim připisován vznik demokracie a západní civilizace. Byli také hostitelem prvních novodobých olympijských her a předtím zde také byly staré olympijské hry.

(Zdroj: StamatisGR)

1295133283_a_warm_afternoon_in_athens_by_stamatisgr

(Zdroj: Dimboukas)

1348171615-Dimboukas1

(Zdroj: pluzz)

stgeorgeschurch

(Zdroj: Gaston Batistini)

travel-photos-part23-Greece1

(Zdroj: Sanghun Lee)

58499342_santorini1

Santorini

Santorini je kruhové souostroví sopečných ostrovů v Egejském moři. To je to, co zbylo z obří sopečné exploze, která zničila najmladší osídlení. Původně byl Santorini jeden ostrov, ale sopka nechal obří calderu, která je nyní otevřena na Egejské moře. Na ostrovech nejsou žádné řeky, voda pochází z dešťové vody shromážděné v cisternách (i když již na ostrově existuje závod na odsolování vody).

(Zdroj: Simm)

Ia_Santorini-2009-1

(Zdroj: Navin75)

512px-Agios_Theodori_church_-_Firostefani,_Santorini

Kefalonie

Kefalonia je největší ostrov v západním Řecku. Existují zde dvě velká města, Argostolia a Lixouri, s řadou dalších menších sídel. Jsou zde četné hory a přístavy. Existuje teorie, podle které Kefalonia mohla být domovem Odyssea, na základě popisu slavného Homéra.

(Zdroj: Dorieo)

800px-Asos,_Kefalonia

Delphi

V řeckém bájesloví, byli Delphi domovem delfské věštírny. Také šlo o hlavní místo pro uctívání Apollona poté, co zabil Pythona. Apollonův chrám je jedním z nejznámějších zřícenin v Delphi (je v několika fotografiích níže). Delphi bylo také místo Pythianských her, což byly předchůdci moderních olympijských her.

(Zdroj: Leonidtsvetkov)

Antik-grekisk-teater-1

Kréta

Kréta je největší z řeckých ostrovů (pátý největší ve Středozemním moři) a také nejlidnatějším. Historicky, to bylo centrum minojské civilizace. Je to velmi hornatý ostrov, s pohořím dosahujícím více než 2400 m vysoko. Má také více než 1000 km pobřeží.

(Zdroj: Stoicviking)

274723329_7b9b8a6845_o

(Zdroj: Marc Ryckaert)

crete_knossos

Akropole

Acropolis v Aténách je nejznámější akropolí na světě. Nachází se zde velké množství rozpoznatelných zřícenin, včetně Parthenonu, chrámu Athény, a Odeon Herodes Atticus (níže jsou na obrázcích). Akropole se nachází na kopci s výhledem na moderní město Atény. Je to velmi populární turistická atrakce.

(Zdroj: Goth Phil)

parthenon

(Zdroj: Glenlarson)

catamaran_conan-patmos-_cave_of_the_apocalypse_03

(Zdroj: Chris Hutchison)

BaU3dwyIQAAt_ot.jpg large

(Zdroj: Tomasz Maj)

58499426_attic

(Zdroj: Christos Andronis)

1348171616-kremastalake1

(Zdroj: Pet_r)

58499438_boatinsunset

(Zdroj: Bisonlux)

grece-erechtheion

Někde v Řecku

greece2007saloniki – kopie greeceinthemirror – kopie isthmuscanal – kopie koronigreece mesmer navagiozantegreece october viewofkremastalake

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.