spartská armáda
20.2.2015
Kategorie: Historie, Zajímavosti

Sparta – domov bojovníků

Městský stát Sparta patřil mezi jeden z nejsilnějších řeckých městských států své doby. Sparťané byly vysoce organizovaní a jejich země byla díky jejich armádě v podstatě nedotknutelná, neboť byla nejlepší v bojových technikách a taktice boje své doby.

Moc Sparty začala sílit kolem 8 století př.n. letopočtem a vrcholu své moci a postavení dosáhla kolem 4 – 6. století př.n.l. Říká se, že díky svému silnému postavení v 6. století př.n.l. byly ostatní městské státy ligy nuceni je na jejich pokyn následovat do boje pod vedením Sparty. Sparta byla hlavní vojenskou silou řeckých států té doby.

Spartský bojovník

Kolem 6 – 7 věku byly chlapci ve Spartě odebráni z jejich domovů, aby mohli začít trénovat způsoby boje, taktiky boje a další způsoby jak vyhrát válku či bitvu. Mladí bojovníci se také učili psát a číst, navzdory různým legendám, že byli negramotní. Údajně mohli také krást, ale nesměli je u toho chytit. Mladý Spartský bojovník dostával pouze základní potraviny a oblečení nutné pro přežití, nic dalšího.

Spartská armáda byla považována za nejsilnější armádu své doby, neboť spartští bojovníci bojovali až do smrti!

spartský bojovníkKdyž mladý Sparťan dosáhl 12 let věku, jeho trénink se dramaticky navyšoval, byla vyžadována větší disciplína a také se dále vzdělával. V tomto věku často dostávali extra úkoly a práci navíc. Později, když dosáhli 20 let, byly státem již považováni za plnohodnotné válečníky, kteří se mohou zařadit do Spartské armády.

Jakmile Sparťan vstoupil do armády vzniklo zde pevné pouto s ostatními bojovníky s kterými trénoval a vyrůstal. V tomto věku je nazývali – Hoplites a měli zakázáno jakkoliv nakládat či pracovat s penězi. Když dosáhl 30 let dostal od státu pozemek na, kterém pro něj pracovali státní otroci. Plodiny z tohoto pozemku mu následně umožnili přežít v klidu až do konce svého života.

Spartská armáda

Spartská armáda jak již bylo řečeno patřila k nejsilnějším ve své době. Díky přirozené selekci a výcviku představovali její bojovníci jedny z nejúčinnějších, které svět mohl vidět. Zatímco se vědělo, že spartská armáda exceluje na zemi, vznikla také nová součást, která cvičila armádu také v boji na moři. Na jednom místě měli také umístěno silné námořnictvo, připravené kdykoliv vyplout a bojovat. Jejich kralování na moři však mělo krátké trvání, což se ukázalo v bitvě u Cnidusu v roce 394 př.n.l., kdy byla spartská armáda krutě poražena Athénskou a Perskou flotilou.

spartská armáda

Zbraně a zbroj spartské armády

Vybavení spartských bojovníků se v průběhu let měnilo. Nejznámějším obdobím, kdy byla vidět spartská zbroj, bylo slavné tažení perské říše, které bylo zpracováno také v románu 300. Spartští bojovníci byly vynikající ale i přesto na svém brnění nešetřili. Většinou měli brnění trupu, kyrysi a helmy v korintském stylu.

Zbraně se skládali z oštěpu – Dory, který byl velmi velký a trochu nepraktický. Sparťané však byly v jeho používání velmi zruční takže dosazovali výhody nad svými protivníky s menšími zbraněmi.  Měli také krátký meč, který používali pro bodnutí z krátké vzdálenosti.  Pro obranu nesli Hoplit štít zvaný Aspis, byl dost velký aby se na něm dal odnést zraněný kamarád. Jeho používání vyžadovalo velkou sílu, ale Sparťané jej využívali rádi.

zdroj:http://www.legendsandchronicles.com

1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.