ostrov naxos
1.3.2018
Kategorie: Nezařazené, Současnost

Zajímavosti z ostrova Naxos

Řecký ostrov Naxos je určen spíše pro klienty, kteří nehledají pro turisty připravené ostrovy jako je např. sousední Paros nebo Mykonos. Jeho návštěvníci by se měli připravit na to, že se o sebe budou muset více postarat. Zatímco hlavní město Bourgos a přilehlé okresy mají o turisty zájem a jsou na ně připraveni, na venkově, horských vesnicích nebo plážích na jihozápadním pobřeží je situace jiná. Pojďme se i tak podívat na zajímavosti, které na ostrově Naxos najdete:

Muzea

kástro, naxosAsi nejméně obvyklé muzeum je umístěno v hlavním městě Naxos. Jde o soukromé benátské muzeum Della Rocca-Barozzi, umístěné přímo ve starém benátském panském sídle uvnitř brány Tráni Porta hradu Kástro. Mají otevřeno denně od května do října. Je zde mnoho dočasných sbírek a nabízí i prohlídky s cizojazyčným průvodcem. Najdete ho zde.

Dále zde máme státní archeologické muzeum, které je umístěno v bývalé francouzské obchodní škole. V ní byl krátce žákem i slavný řecký spisovatel Nikos Kazantzakis. Je zde umístěna jedna z největších sbírek cyklistických figurín mimo Atény.

Kostely a kláštery na Naxosu

Na hlavním náměstí stojí římsko-katolická katedrála, která byla postavena na konci benátské doby a stojí za to se jít podívat dovnitř. Uvnitř najdete dvě ikony pravoslavnou a katolickou s tématem Panny Marie ošetřující Ježíše /jde o repliku, originál je uložen na arcibiskupství/. Dále je zde San Rocco se svým psem, svatý Karel Borromeo – arcibiskup Milána, teolog a odpůrce proti reformacím v církvi.

Mezi vesnicí Halkí a Moní v oblasti Trageá je venkovský kostel Panagia Drossianí postavený mezi 4. a 12. stoletím n.l.. Je otevřený po celý den a patří k nejvíce architektonicky a umělecky významných v Řecku. Nejstarší část budovy je zdobena freskami z konce 5. století s motivy jezdeckých výjevů George a Dimitriose, Panny Marie a Deesis. Je celkem zajímavé, že fresky přežily v tak dobrém stavu až do dnešní doby.

klášter naxosNa venkově jsou dva kláštery, které stojí za návštěvu. Kousek od silnice mezi vesnicemi Áno Potamiá a Mélanes se rozpadají ruiny paláce Kalamítsia. Byl založen místními jezuity kolem roku 1670 spíše jako místo pro ubytování hostů než jako klasický klášter.

Překvapivě skromná kaple je v kontrastu s impozantní arkádovou jídelnou, kde je výhled na staré zahrady s palmovými a cypřišovými stromy. Nedaleko obrovského krbu byla kuchyň. Široké centrální schodiště pak vede dolů do sklepní nádrže se stále tekoucí vodou.

Více fotografovaná a lépe zachovaná je věž kláštera Fotodótis, kterou najdete asi 2 km od Filóti- Aperáthou pokud půjdete podél cesty z asfaltu nebo je možné se tam dostat i stezkami pro pěší.

Původně byzantská bazilika založená pravděpodobně během dynastie Komnenoi počátkem 12. století, byla rozšířena a opevněna kolem roku 1497. Najdete v ní nádhernou mramorovou podlahu a na oltáři můžete najít i stopy původních barev na bázi vosku. Každý rok 6. srpna se zde koná festival. V létě jde zde otevřeno od pondělí do soboty od 10 – 14 hodin, v zimě od 9 – 14 hodin.

Pláže a vodní sporty

Ideální podmínky pro vodní sporty jsou např. v úžině Páros, která je částečně obklopena útesy. Další pláže Ágios Prokópios a sousední Agía Ánna na konci jihozápadního plážového pruhu jsou nejlépe dostupné autobusem a také velmi dobře vybavené. Na pláži Ágios Proképios najdete Blue Fin Divers asi nejznámější obchod s potápěčským vybavením na ostrově, kde si také můžete domluvit různé typy ponorů. Mezi atraktivní patří zejména potápění v jeskyních nebo u útesů. Na pláži to vypadá takto – Google Street View.

Mezi méně navštěvované pláže patří Kastráki a Glyfáda, které najdete za Mikri Vígla. Nejkrásnější jsou malé zálivy s jalovci, které se nacházejí na okraji mysu Kouroúpia, které jsou prakticky nedotčené s výjimkou zřízeni hotelového komplexu, který se začal stavět v roce 1967 a ukončen 1974. Za tímto mysem pak končí pruh pláží krytými písečnými zátokami Pyrgáki a Agiassós.

Štítky:,

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.